Campionato do Mundo de Baloncesto de 2019

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Saltar ata a navegación Saltar á procura

Este artigo tan só é un bosquexo
 Este artigo é, polo de agora, só un bosquexo. Traballa nel para axudar a contribuír a que a Galipedia mellore e medre.

Copa do Mundo da FIBA 2019

18º Campionato do Mundo da FIBA
Detalles do torneo
Organizador Flag of the People's Republic of China.svgChina
Datas 31 de agosto15 de setembro
Equipos 32
Sedes 8
Resultado
Campión  España
Subcampión  Arxentina
Terceiro  Francia
Cuarto  Australia
Estatísticas
Partidos
Puntos
Asistencia
Mellor xogador España Ricky Rubio
Quinteto ideal España Ricky Rubio
Flag of Serbia.svg Bogdan Bogdanović
Francia Evan Fournier
Flag of Argentina.svg Luis Scola
España Marc Gasol
España España 2014   Basketball.svg   Flag of Indonesia.svg Flag of Japan.svgFlag of the Philippines.svgI.-X.-F. 2023 →

O Campionato do Mundo de Baloncesto de 2019 foi a 18ª edición da Copa do Mundo de Baloncesto da FIBA. O torneo tivo lugar na China e moveuse do ano 2018 a 2019, sendo a primeira vez dende 1967 que non tivo lugar no mesmo ano que a Copa do Mundo de Fútbol, que tivo lugar en 2018. A fase de grupos pasou de 24 a 32 equipos.

Sedes[editar | editar a fonte]

Sorteo[editar | editar a fonte]

O sorteo da primeira fase da competición tivo lugar o 16 de marzo de 2019 no Shenzhen Cultural Center de Shenzhen.[1] A cerimonia tivo coma protagonistas ós Embaixadores Globais do Mundial de 2019, Kobe Bryant e Yao Ming, ademais do cantante estadounidense Jason Derulo e o cantante chinés Yang Chaoyue.

As 32 seleccións foron divididas en 8 bombos, nos que os sete mellores clasificados do Ranking FIBA e máis a anfitrioa China foron encadrados nos bombos 1 e 2. Os equipos dos bombos 1, 4, 5 e 8 remataron nos grupos A, C, E e G; mentres que os equipos dos bombos 2, 3, 6 e 7 remataron nos grupos B, D, F e H.

A distribución dos bombos en cada grupo foi a seguinte (entre paréntesis indícase o posto no Ranking FIBA a febreiro de 2019).

Grupos A, C, E e G
Bombo 1 Bombo 4 Bombo 5 Bombo 8
 China (30) (anfitrioa)(Grupo A)
 Estados Unidos (1)
 España (2)
 Francia (3)
 Porto Rico (16)
 Turquía (17)
 Dominican Rep. (18)
 Venezuela (20)
 Alemaña (22)
 República Checa (24)
 Polonia (25)
 Irán (27)
 Xapón (48)
 Xordania (49)
 Tunisia (51)
 Costa do Marfil (64)
Grupos B, D, F e H
Bombo 2 Bombo 3 Bombo 6 Bombo 7
 Serbia (4)
 Arxentina (5)
 Lituania (6)
 Grecia (8)
 Rusia (10)
 Australia (11)
 Brasil (12)
 Italia (13)
 Canadá (23)
 Montenegro (28)
 Filipinas (31)
 Corea do Sur (32)
 Nixeria (33)
 Senegal (37)
 Nova Zelandia (38)
 Angola (39)

Primeira fase[editar | editar a fonte]

Grupo A[editar | editar a fonte]

Sede: Wukesong Arena, Pequín

Equipo PX PG PP PF PC Dif Clasificación
1.  Polonia 3 3 0 239 208 +31 Segunda rolda
2.  Venezuela 3 2 1 228 210 +18
3.  China 3 1 2 205 206 −1 Clasificación 17º–32º
4.  Costa do Marfil 3 0 3 189 237 −48
31 de agosto de 2019
Polonia Polonia 80–69 Flag of Venezuela.svg Venezuela
Costa do Marfil Costa do Marfil 55–70 Flag of the People's Republic of China.svg China
2 de setembro de 2019
Venezuela Flag of Venezuela.svg 87–71 Costa do Marfil Costa do Marfil
China Flag of the People's Republic of China.svg 76–79 (Pr.) Polonia Polonia
4 de setembro de 2019
Costa do Marfil Costa do Marfil 63–80 Polonia Polonia
Venezuela Flag of Venezuela.svg 72–59 Flag of the People's Republic of China.svg China

Grupo B[editar | editar a fonte]

Sede: Ximnasio Wuhan, Wuhan

Equipo PX PG PP PF PC Dif Clasificación
1.  Arxentina 3 3 0 258 211 +47 Segunda rolda
2.  Rusia 3 2 1 230 219 +11
3.  Nixeria 3 1 2 266 242 +24 Clasificación 17º–32º
4.  Corea do Sur 3 0 3 208 290 −82
31 de agosto de 2019
Rusia Flag of Russia.svg 82–77 Nixeria Nixeria
Arxentina Flag of Argentina.svg 95–69 Flag of South Korea.svg Corea do Sur
2 de setembro de 2019
Nixeria Nixeria 81–94 Flag of Argentina.svg Arxentina
Corea do Sur Flag of South Korea.svg 73–87 Flag of Russia.svg Rusia
4 de setembro de 2019
Corea do Sur Flag of South Korea.svg 66–108 Nixeria Nixeria
Rusia Flag of Russia.svg 61–69 Flag of Argentina.svg Arxentina

Grupo C[editar | editar a fonte]

Sede: Guangzhou Gymnasium, Guangzhou

Equipo PX PG PP PF PC Dif Clasificación
1.  España 3 3 0 247 190 +57 Segunda rolda
2.  Porto Rico 3 2 1 213 218 −5
3.  Tunisia 3 1 2 205 235 −30 Clasificación 17º–32º
4.  Irán 3 0 3 213 235 −22
31 de agosto de 2019
Irán Irán 81–83 Flag of Puerto Rico.svg Puerto Rico
España España 101–62 Tunisia Tunisia
2 de setembro de 2019
Tunisia Tunisia 79–67 Irán Irán
Puerto Rico Flag of Puerto Rico.svg 63–73 España España
4 de setembro de 2019
Puerto Rico Flag of Puerto Rico.svg 67–64 Tunisia Tunisia
España España 73–65 Irán Irán

Grupo D[editar | editar a fonte]

Sede: Foshan International Sports and Cultural Center, Foshan

Equipo PX PG PP PF PC Dif Clasificación
1.  Serbia 3 3 0 323 203 +120 Segunda rolda
2.  Italia 3 2 1 277 215 +62
3.  Angola 3 1 2 204 278 −74 Clasificación 17º–32º
4.  Filipinas 3 0 3 210 318 −108
31 de agosto de 2019
Angola Flag of Angola.svg 59–105 Flag of Serbia.svg Serbia
Filipinas Flag of the Philippines.svg 62–108 Italia Italia
2 de setembro de 2019
Italia Italia 92–61 Flag of Angola.svg Angola
Serbia Flag of Serbia.svg 126–67 Flag of the Philippines.svg Filipinas
4 de setembro de 2019
Angola Flag of Angola.svg 84–81 (Pr.) Flag of the Philippines.svg Filipinas
Italia Italia 77–92 Flag of Serbia.svg Serbia

Grupo E[editar | editar a fonte]

Sede: Shanghai Oriental Sports Center, Shanghai

Equipo PX PG PP PF PC Dif Clasificación
1.  Estados Unidos 3 3 0 279 204 +75 Segunda rolda
2.  República Checa 3 2 1 247 240 +7
3.  Turquía 3 1 2 254 251 +3 Clasificación 17º–32º
4.  Xapón 3 0 3 188 273 −85
1 de setembro de 2019
Turquía Flag of Turkey.svg 86–67 Imperio do Xapón Xapón
República Checa República Checa 67–88 Flag of the United States.svg Estados Unidos
3 de setembro de 2019
Xapón Imperio do Xapón 76–89 República Checa República Checa
Estados Unidos Flag of the United States.svg 93–92 (Pr.) Flag of Turkey.svg Turquía
5 de setembro de 2019
Turquía Flag of Turkey.svg 76–91 República Checa República Checa
Estados Unidos Flag of the United States.svg 98–45 Imperio do Xapón Xapón

Grupo F[editar | editar a fonte]

Sede: Parque Deportivo Olímpico Xuvenil de Nanjing, Nanjing

Equipo PX PG PP PF PC Dif Clasificación
1.  Brasil 3 3 0 265 245 +20 Segunda rolda
2.  Grecia 3 2 1 266 236 +30
3.  Nova Zelandia 3 1 2 284 288 −4 Clasificación 17º–32º
4.  Montenegro 3 0 3 216 262 −46
1 de setembro de 2019
Nova Zelandia Flag of New Zealand.svg 94–102 Flag of Brazil.svg Brasil
Grecia Grecia 85–60 Flag of Montenegro.svg Montenegro
3 de setembro de 2019
Montenegro Flag of Montenegro.svg 83–93 Flag of New Zealand.svg Nova Zelandia
Brasil Flag of Brazil.svg 79–78 Grecia Grecia
5 de setembro de 2019
Brasil Flag of Brazil.svg 84–73 Flag of Montenegro.svg Montenegro
Grecia Grecia 103–97 Flag of New Zealand.svg Nova Zelandia

Grupo G[editar | editar a fonte]

Sede: Centro de Deportes da Bahía de Shenzhen, Shenzhen

Equipo PX PG PP PF PC Dif Clasificación
1.  Francia 3 3 0 271 194 +77 Segunda rolda
2.  República Dominicana 3 2 1 206 234 −28
3.  Alemaña 3 1 2 238 210 +28 Clasificación 17º–32º
4.  Xordania 3 0 3 202 279 −77
1 de setembro de 2019
República Dominicana Flag of the Dominican Republic.svg 80–76 Flag of Jordan.svg Xordania
Francia Francia 78–74 Alemaña Alemaña
3 de setembro de 2019
Alemaña Alemaña 68–70 Flag of the Dominican Republic.svg República Dominicana
Xordania Flag of Jordan.svg 64–103 Francia Francia
5 de setembro de 2019
Alemaña Alemaña 96–62 Flag of Jordan.svg Xordania
República Dominicana Flag of the Dominican Republic.svg 56–90 Francia Francia

Grupo H[editar | editar a fonte]

Sede: Dongguan Basketball Center, Dongguan

Equipo PX PG PP PF PC Dif Clasificación
1.  Australia 3 3 0 276 242 +34 Segunda rolda
2.  Lituania 3 2 1 275 203 +72
3.  Canadá 3 1 2 243 260 −17 Clasificación 17º–32º
4.  Senegal 3 0 3 175 264 −89
1 de setembro de 2019
Canadá Flag of Canada.svg 92–108 Australia Australia
Senegal Flag of Senegal.svg 47–101 Flag of Lithuania.svg Lituania
3 de setembro de 2019
Australia Australia 81–68 Flag of Senegal.svg Senegal
Lituania Flag of Lithuania.svg 92–69 Flag of Canada.svg Canadá
5 de setembro de 2019
Canadá Flag of Canada.svg 82–60 Flag of Senegal.svg Senegal
Lituania Flag of Lithuania.svg 82–87 Australia Australia

Segunda fase[editar | editar a fonte]

Grupo I[editar | editar a fonte]

Sede: Foshan International Sports and Cultural Center, Foshan

Equipo PX PG PP PF PC Dif Clasificación
1.  Arxentina 5 5 0 436 343 +93 Cuartos de final
2.  Polonia 5 4 1 383 373 +10
3.  Rusia 5 3 2 373 358 +15
4.  Venezuela 5 2 3 355 366 −11
6 de setembro de 2019
Polonia Polonia 79–74 Flag of Russia.svg Rusia
Arxentina Flag of Argentina.svg 87–67 Flag of Venezuela.svg Venezuela
8 de setembro de 2019
Venezuela Flag of Venezuela.svg 60–69 Flag of Russia.svg Rusia
Polonia Polonia 65–91 Flag of Argentina.svg Arxentina

Grupo J[editar | editar a fonte]

Sede: Ximnasio Wuhan, Wuhan

Equipo PX PG PP PF PC Dif Clasificación
1.  España 5 5 0 395 319 +76 Cuartos de final
2.  Serbia 5 4 1 482 331 +151
3.  Italia 5 3 2 431 371 +60
4.  Porto Rico 5 2 3 349 402 −53
6 de setembro de 2019
Serbia Flag of Serbia.svg 90–47 Flag of Puerto Rico.svg Porto Rico
España España 67–60 Italia Italia
8 de setembro de 2019
Porto Rico Flag of Puerto Rico.svg 89–94 (Pr.) Italia Italia
España España 81–69 Flag of Serbia.svg Serbia

Grupo K[editar | editar a fonte]

Sede: Centro de Deportes da Bahía de Shenzhen, Shenzhen

Equipo PX PG PP PF PC Dif Clasificación
1.  Estados Unidos 5 5 0 437 330 +107 Cuartos de final
2.  República Checa 5 3 2 417 395 +22
3.  Grecia 5 3 2 403 382 +21
4.  Brasil 5 3 2 409 427 −18
7 de setembro de 2019
Brasil Flag of Brazil.svg 71–93 República Checa República Checa
Estados Unidos Flag of the United States.svg 69–53 Grecia Grecia
9 de setembro de 2019
República Checa República Checa 77–84 Grecia Grecia
Estados Unidos Flag of the United States.svg 89–73 Flag of Brazil.svg Brasil

Grupo L[editar | editar a fonte]

Sede: Parque Deportivo Olímpico Xuvenil de Nanjing, Nanjing

Equipo PX PG PP PF PC Dif Clasificación
1.  Australia 5 5 0 458 416 +42 Cuartos de final
2.  Francia 5 4 1 447 369 +78
3.  Lituania 5 3 2 424 336 +88
4.  República Dominicana 5 2 3 337 390 −53
7 de setembro de 2019
Australia Australia 82–76 Flag of the Dominican Republic.svg República Dominicana
Francia Francia 78–75 Flag of Lithuania.svg Lituania
9 de setembro de 2019
República Dominicana Flag of the Dominican Republic.svg 55–74 Flag of Lithuania.svg Lituania
Francia Francia 98–100 Australia Australia

Rolda final[editar | editar a fonte]

Cuartos de final Semifinais Final
                   
10 de setembro, Dongguan        
   Arxentina   97
13 de setembro, Pequín
   Serbia   87  
   Arxentina   80
11 de setembro, Dongguan
     Francia   66  
   Estados Unidos   79
15 de setembro, Pequín
   Francia   89  
   Arxentina   75
10 de setembro, Shanghai
     España   95
   España   90
13 de setembro, Pequín
   Polonia   78  
   España   95 Terceiro Posto
11 de setembro, Shanghai
     Australia   88  
   Australia   82    Francia   67
   República Checa   70      Australia   59
15 de setembro, Pequín


Final[editar | editar a fonte]

15 de setembro de 2019  Arxentina 75–95  España Pequín  
20:00 Resultado por cuarto: 14–23, 17–20, 16–23, 28–29
Pts: Deck 24
Rebs: Scola 8
Asts: Campazzo 8
Informe Pts: Rubio 20
Rebs: Fernández 10
Asts: Gasol 7
Pavillón: Wukesong Arena
Árbitros: Cristiano Maranho (BRA), Yohan Rosso (FRA), Steve Anderson (USA)


Titulares Pts Reb Ast
B 7 Facundo Campazzo 11 2 8
A 29 Patricio Garino 0 2 0
A 9 Nicolás Brussino 8 2 2
AP 4 Luis Scola 8 8 2
P 12 Marcos Delía 2 4 1
Suplentes:
P 1 Agustín Caffaro 0 0 0
B 3 Luca Vildoza 2 1 1
B 8 Nicolás Laprovíttola 17 1 0
E 10 Máximo Fjellerup 0 0 0
AP 14 Gabriel Deck 24 1 0
E 25 Lucio Redivo 3 0 0
AP 83 Tayavek Gallizzi 0 0 0
Adestrador:
Flag of Argentina.svg Sergio Hernández
Titulares Pts Reb Ast
B 9 Ricky Rubio 20 7 3
A 5 Rudy Fernández 11 10 3
AP 41 Juan Hernangómez 11 5 1
AP 18 Pierre Oriola 6 7 0
P 13 Marc Gasol 14 7 7
Suplentes:
B 1 Quino Colom 0 0 0
E 8 Pau Ribas 5 1 1
AP 10 Víctor Claver 2 3 2
P 14 Willy Hernangómez 11 3 1
A 22 Xavi Rabaseda 0 1 0
E 23 Sergio Llull 15 0 2
A 33 Javier Beirán 0 0 0
Adestrador:
Italia Sergio Scariolo

Estatísticas[editar | editar a fonte]

Líderes individuais[2][editar | editar a fonte]

Notas[editar | editar a fonte]

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Outros artigos[editar | editar a fonte]

Traído desde "https://gl.wikipedia.org/w/index.php?title=Campionato_do_Mundo_de_Baloncesto_de_2019&oldid=5263613"