Club Baloncesto Peixefresco

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Saltar ata a navegación Saltar á procura
Club Baloncesto Peixefresco
Información xeral
Liga LEB Prata
Alcume Peixes
Fundación 23 de xuño de 2003
Cores           Azul, branco
Adestrador Javier Llorente
Mascota Golfy
Localización
Cidade Galicia Marín, Galicia
Pavillón A Raña
Capacidade 1.000 / 1.500
Inauguración 2001
Campionatos
LEB Prata 1 (2015–16)
Liga EBA 1 (2017–18)
Copa LEB Prata 1 (2015–16)
peixegalego.com

O Club Baloncesto Peixefresco Marín, tamén coñecido por motivos de patrocinio como Marín Ence Peixegalego, é un equipo de baloncesto galego con sede na cidade de Marín (Pontevedra), que compite na LEB Ouro, a segunda división do baloncesto español. Disputa os seus partidos no Pavillón de A Raña. Na tempada 2015–16 proclamouse campión da Copa LEB Prata[1] e da LEB Prata, conseguindo así o ascenso á LEB Ouro.[2] Tras unha tempada na Liga EBA por descenso administrativo, o club competirá na LEB Ouro por segunda vez na tempada 2019-20, tras acadar dous promocións consecutivas.

Tempadas[editar | editar a fonte]

Tempada Nivel División Pos. Resultado LR PO Copa
2005–06 5 1ª División 3 8-6 8-6
2006–07 5 EBA 12 10-16
2007–08 5 EBA 9 15-15
2008–09 5 EBA 15 Descenso 9-19
2009–10 4 EBA 9 14-14
2010–11 4 EBA 2 Subcampión 15-5 5-1
2011–12 4 EBA 4 Segunda rolda 15-5 0-2
2012–13 4 EBA 3 Playoffs de ascenso 16-4 1-2
2013–14 3 LEB Prata 11 9-15
2014–15 3 LEB Prata 6 Cuartos de final 16-12 1-2
2015–16 3 LEB Prata 1 Campión 20-6 Copa LEB Prata Campión
2016–17 2 LEB Ouro 18 Descenso 8-26
2017–18 4 Liga EBA 1 Campión 30-0 4-0
2018–19 3 LEB Prata 2 Playoffs de ascenso 19-15 1-1

Copa Galicia[editar | editar a fonte]

Copa LEB Prata[editar | editar a fonte]

Traxectoria en fases de promoción[editar | editar a fonte]

Partidos xogados en fases de promoción
Tempada Competición Promoción a Rolda Rival Local Visitante
2010-11 Liga EBA LEB Prata Dieciseisavos de final (Grupo A) Fidalgo Vecino 69-59 87-83
Oitavos de final CB Cornellà 73-67 78-81
Cuartos de final Platja de Palma 84-82 89-65
2011-12 Liga EBA LEB Prata Fase de ascenso (Grupo A) Club Deportivo Estela 70-84 65-70
2012-13 Liga EBA LEB Prata Fase Final "2" Sabadell Sant Nicolau 60-71 -
Real Canoe N.C - 70-56
Montajes Rueda-Andújar 77-74 -
2014-15 LEB Prata LEB Ouro Cuartos de final Lucentum Alicante 76-69 77-53, 66-64 (3º)
2017-18 Liga EBA LEB Prata 1º Grupo A-B - 1º Grupo A-A Igualatorio Cantabria Estela 73-66 -
Fase Final Grupo "2" Isover Basket Azuqueca 74-62 -
L'Alfás del Pi - Serra Gelada 65-63 -
Valencia Basket 76-84 -
2018-19 LEB Prata LEB Ouro Fase de ascenso (semifinales) CB Villarrobledo 87-71 70-78

Adestradores[editar | editar a fonte]

Os seguintes son todos os adestradores principais que pasaron pola disciplina do primeiro equipo do club.

Cadro actual[editar | editar a fonte]

CB Marín Ence Peixegalego 2019-20 (LEB Ouro)
Xogadores Adestradores
Pos. # Nac. Nome Altura Peso Procedencia
A ?? Flag of Ireland.svg Badmus, Taiwo 2.01 m (6 ft 7 in) 92 kg (202 lb) Virginia-Wise University
B ?? España Díaz, Jacobo 2.06 m (6 ft 9 in) 98 kg (215 lb) Indiana University of Pennsylvania
P ?? Flag of the Netherlands.svg Doorson, Shaquille 2.13 m (7 ft 0 in) 125 kg (275 lb) Rutgers University
E ?? Flag of the Dominican Republic.svg Hernandez, Joel 1.91 m (6 ft 3 in) 82 kg (180 lb) Busan KT Sonicboom (Corea do Sur)
AP ?? Galicia Mazaira, Álex 2.06 m (6 ft 9 in) 100 kg (220 lb) Zornotza Saskibaloi Taldea
E ?? Galicia Noguerol, Carlos 1.85 m (6 ft 1 in) 79 kg (175 lb) Bodegas Rioja Vega
B ?? Flag of Argentina.svg Orellano, Juan Martín 1.98 m (6 ft 6 in) Xuventude Cambados
E ?? Flag of the United States.svg Saunders, Romone 1.91 m (6 ft 3 in) 95 kg (210 lb) Wagner University
A ?? Galicia Seoane, Rodrigo 2.03 m (6 ft 8 in) UCAM Murcia
Adestrador
  • España Javier Llorente
Asistente(s)
  • Galicia Diego Gómez
  • Galicia Pedro Fernández

Lenda
  • (C) Capitán
  • Lesionado Lesionado

Cadro
Actualizado: 26-7-2019

Líderes estatísticos[editar | editar a fonte]

Partidos

Dorsal Xogador Rexistro
1 12 Gregorio Adón 218
2 6 / 9 Pablo González 215
3 6 Manuel Ferreiro 182
4 8 Pablo Alonso 169
5 10 Luis González 160

Minutos

Dorsal Xogador Rexistro
1 6 Manuel Ferreiro 4.628
2 12 Gregorio Adón 4.410
3 10 Luis González 4.028
4 8 Pablo Alonso 3.546
5 6/9 Pablo González 2.826

Puntos

Dorsal Xogador Rexistro
1 12 Gregorio Adón 1.725
2 10 Luis González 1.620
3 8 Pablo Alonso 1.269
4 6 Manuel Ferreiro 1.107
5 11 Álvar Vázquez 986

Puntos por temporada

Dorsal Xogador Tempada Rexistro
1 30 Desmond Simmons 2017-18 18.3
T2 32 Tim Derksen 2016-17 18.1
T2 5 Javonte Green 2015-16 18.1
4 11 Gabriel Rogers 2015-16 17.6
5 11 Michael Bonaparte 2009-10 17.1

Rebotes

Dorsal Xogador Rexistro
1 8 Pablo Alonso 832
2 12 Gregorio Adón 652
3 15 Antonio Pantín 507
4 13 Joseba Aramburu 480
5 10 Luis González 433

Asistencias

Dorsal Xogador Rexistro
1 6 Manuel Ferreiro 497
2 4 Darío Suárez 235
3 51 Jorge Romero 210
4 10 Luis González 168
5 12 Gregorio Adón 161

Robos

Dorsal Xogador Rexistro
T1 6 Manuel Ferreiro 181
T1 12 Gregorio Adón 181
3 8 Pablo Alonso 109
4 4 Darío Suárez 107
5 6 / 9 Pablo González 100

Tapóns

Dorsal Xogador Rexistro
T1 14 Vashil Fernandez 75
T1 13 Joseba Aramburu 74
3 12 Gregorio Adón 55
4 15 Antonio Pantín 48
5 14 Tre Hale-Edmerson 39

Notas[editar | editar a fonte]

  1. 1,01,1 "¡Marín Ence Peixegalego, campeón! (66-76)". FEB (en castelán). Consultado o 2019-07-26. 
  2. Feb; @baloncestofeb (2016-03-26). "Más 'Galicia Calidade' en la LEB Oro: el Peixegalego confirma su ascenso". Marca.com (en castelán). Consultado o 2019-07-26. 
  3. Pouseu, Damián (29 de agosto). "El Marín Peixe Galego renuncia a participar en 'su' Copa de Galicia". diariodepontevedra.es. Consultado o 26 de xullo, 2019. 

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas[editar | editar a fonte]

Traído desde "https://gl.wikipedia.org/w/index.php?title=Club_Baloncesto_Peixefresco&oldid=5241517"