Liga LEB Ouro 2016-17

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Saltar ata a navegación Saltar á procura

A tempada 2016-17 da LEB Ouro foi a 21ª edición da segunda competición nacional de liga de baloncesto en España coa denominación actual. O campión de liga ascendeu directamente á Liga ACB, mentres que os clasificados do segundo ó noveno posto disputan un playoff onde o gañador ascende tamén á primeira categoría do baloncesto español. O torneo estivo composto por 18 equipos, 4 deles galegos: o CB Breogán, o CB Coruña, o Club Ourense Baloncesto e o CB Peixefresco.

Ó remate da tempada regular, o RETAbet.es GBC conseguiu a primeira posición e o ascenso directo á Liga ACB. O Calzados Robusta e o Marín Peixegalego, pola contra, descenderon á LEB Prata.

Equipos[editar | editar a fonte]

Equipo Cidade Pavillón Capacidade Adestrador
Actel Força Lleida Cataluña Lleida Pavelló Barris Nord
6.100
España Borja Comenge
Cáceres Patrimonio de la Humanidad Estremadura Cáceres Multiusos Ciudad de Cáceres
6.500
España Ñete Bohígas
Cafés Candelas Breogán Galicia Lugo Pazo dos Deportes
6.500
España Natxo Lezkano
CB Prat Cataluña El Prat de Llobregat Pavelló Joan Busquets
1.000
España Roberto Sánchez
Club Melilla Baloncesto Melilla Melilla Pabellón Javier Imbroda Ortiz
3.800
España Alejandro Alcoba
Calzados Robusta A Rioxa Logroño Palacio de los Deportes
3.851
España Antonio Pérez
FC Barcelona Lassa B Cataluña Barcelona Ciutat Esportiva Joan Gamper
472
España Alfred Julbe
Leyma Coruña Galicia A Coruña Pazo dos Deportes de Riazor
5.000
Galicia Tito Díaz
Magia Huesca Aragón Huesca Palacio Municipal de Huesca
5.018
España Guillermo Arenas
Marín Peixegalego Galicia Marín Pavillón Deportivo A Raña
1.500
España Javier Llorente
Ourense Provincia Termal Galicia Ourense Pazo dos Deportes Paco Paz
5.000
España Gonzalo García de Vitoria
Palma Air Europa Illas Baleares Palma de Mallorca Son Moix
6.800
España Xavi Sastre
Quesos Cerrato Palencia Castela e León Palencia Pabellón Marta Domínguez
1.806
España Sergio García
RETAbet.es GBC Flag of the Basque Country.svg Donostia José Antonio Gasca
2.500
España Porfirio Fisac
Sáenz Horeca Araberri Basket Flag of the Basque Country.svg Vitoria Polideportivo Mendizorrotza
3.500
España Arturo Álvarez
San Pablo Inmobiliaria Burgos Castela e León Burgos Polideportivo El Plantío
2.500
España Diego Epifanio
TAU Castelló Flag of the Valencian Community (2x3).svg Castelló de la Plana Pabellón Ciutat de Castelló
5.500
España Antonio Ten
Unión Financiera Baloncesto Oviedo Asturias Oviedo Polideportivo de Pumarín
1.250
España Carles Marco

Tempada regular[editar | editar a fonte]

Así rematou a tempada regular despois de 34 xornadas. O RETAbet.es GBC conseguiu a primeira praza que dá opción ó ascenso á Liga ACB:

Pos Equipos Xogados Gañados Perdidos Puntos+ Puntos- PUNTOS
1 RETAbet.es GBC 34 25 9 2598 2468 59 Ascenso directo á ACB
2 Cafés Candelas Breogán 34 24 10 3030 2737 58 Playoffs de ascenso
3 San Pablo Inmobiliaria Burgos 34 24 10 2787 2555 58
4 Unión Financiera Baloncesto Oviedo 34 22 12 2741 2603 56
5 Quesos Cerrato Palencia 34 22 12 2779 2680 56
6 Leyma Coruña 34 20 14 2748 2695 54
7 Club Melilla Baloncesto 34 19 15 2642 2548 53
8 Palma Air Europa 34 19 15 2708 2669 53
9 Ourense Provincia Termal 34 18 16 2586 2557 52
10 Actel Força Lleida 34 18 16 2612 2589 52 Salvación
11 Cáceres Patrimonio de la Humanidad 34 14 20 2568 2766 48
12 Sáenz Horeca Araberri Basket 34 14 20 2664 2706 48
13 CB Prat 34 13 21 2626 2757 47
14 FC Barcelona Lassa B 34 13 21 2538 2606 47
15 TAU Castelló 34 12 22 2706 2779 46
16 Magia Huesca 34 11 23 2453 2623 45
17 Calzados Robusta 34 10 24 2614 2743 44 Descenso directo á LEB Prata
18 Marín Peixegalego 34 8 26 2479 2798 42

Posicións por xornada[editar | editar a fonte]

Equipo \ Xornada 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
RETAbet.es GBC 5 4 2 3 3 2 5 4 4 1 4 3 5 2 2 4 3 2 3 2 3 2 3 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Cafés Candelas Breogán 1 1 1 1 2 4 3 3 1 2 1 4 1 4 7 5 4 4 2 3 4 6 5 2 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2
San Pablo I. Burgos 12 15 10 8 5 7 6 9 8 10 9 8 7 5 4 2 2 1 4 5 5 3 1 4 4 4 4 3 3 3 3 3 3 3
U. Financiera Oviedo 9 6 9 6 9 6 10 8 7 7 5 7 6 3 3 1 1 3 1 1 1 1 2 3 5 3 3 5 5 5 4 4 4 4
Quesos Cerrato Palencia 2 2 6 7 6 5 4 5 5 5 2 1 2 1 1 3 5 5 5 4 2 4 4 5 1 5 5 4 4 4 5 5 5 5
Leyma Coruña 6 7 8 5 4 3 2 1 3 3 3 2 4 6 8 7 6 6 7 6 6 5 7 7 7 7 7 6 7 9 8 6 7 6
Club Melilla Baloncesto 11 10 13 15 15 13 15 13 12 12 12 11 11 11 11 11 10 9 10 9 8 7 6 6 6 6 6 8 6 6 7 8 6 7
Palma Air Europa 14 12 12 9 11 8 7 10 9 8 10 10 10 10 10 10 11 13 12 12 11 11 10 10 10 10 10 10 9 8 9 9 9 8
Ourense Provincia Termal 10 14 14 13 10 12 8 6 10 9 7 6 9 8 9 6 7 8 8 8 9 9 8 8 8 8 8 7 8 7 6 7 8 9
Actel Força Lleida 7 5 4 2 1 1 1 2 2 4 6 5 3 7 5 8 9 10 9 10 10 10 9 9 9 9 9 9 10 10 10 10 10 10
Cáceres P. de la Humanidad 17 17 18 18 17 17 17 17 15 16 14 12 12 12 12 13 13 12 13 14 13 12 12 12 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11
Sáenz Horeca Araberri 4 11 6 11 8 10 9 7 6 6 8 9 8 9 6 9 8 7 6 7 7 8 11 11 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12
CB Prat 3 3 3 4 7 9 11 12 11 11 13 14 14 14 14 14 14 14 14 13 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 13
FC Barcelona Lassa B 16 16 16 14 16 15 14 14 16 17 17 17 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 17 16 16 15 15 15 15 15 15 14
TAU Castelló 15 8 11 10 12 11 12 11 13 13 11 13 13 13 13 12 12 11 11 11 12 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 15
Magia Huesca 13 13 15 16 14 14 13 15 14 15 15 15 15 15 15 15 16 16 17 17 17 17 17 17 16 17 17 17 17 16 16 16 16 16
Calzados Robusta 18 18 17 17 18 18 18 18 18 18 18 18 16 16 16 16 15 15 15 15 15 15 15 15 15 15 15 16 16 17 17 17 17 17
Marín Peixegalego 8 9 7 12 13 16 16 16 17 14 16 16 17 17 17 17 17 17 16 16 16 16 16 16 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18

Resultados[editar | editar a fonte]

Casa \ Fóra FLL CAC BRE PRA MEL ROB FCB COR MAR COB PLM HUE PAL GBC ARA SPA CAS OVI
Lleida 78–66 88–77 67–65 87–82 56–80 71–64 80–89 73–79 78–66 73–72 78–59 78–80 71–73 88–80 78–80 92–69 70–68
Cáceres 79–84 50–113 68–65 104–99 83–80 83–78 88–84 83–67 65–71 91–82 73–57 77–92 73–58 83–82 71–79 62–72 102–100
Breogán 78–81 84–78 90–76 80–76 90–84 85–70 104–73 88–66 87–74 88–62 71–74 89–87 86–92 80–88 87–76 82–65 95–78
Prat 74–73 66–88 84–92 77–87 79–70 77–78 76–81 96–81 84–72 56–82 93–78 62–81 80–70 106–100 65–73 84–101 79–97
Melilla 75–65 79–72 101–105 77–71 90–75 64–80 63–55 91–63 80–77 74–68 79–67 88–76 76–78 80–72 77–66 82–71 71–51
Clavijo 84–87 80–56 87–109 73–76 75–83 80–71 85–96 83–77 93–77 70–101 53–73 81–76 73–78 68–82 72–79 81–66 64–65
Barça B 79–74 88–75 82–93 72–84 61–67 83–77 69–84 92–74 70–79 69–77 97–84 65–74 55–63 78–70 71–76 68–81 90–82
Coruña 83–71 83–69 94–85 90–97 77–66 62–71 93–85 71–65 79–67 92–88 95–66 82–88 93–88 79–65 83–76 89–76 75–88
Marín 62–85 77–68 77–99 76–84 78–72 81–83 67–79 73–67 78–86 65–78 73–71 74–84 90–98 76–60 79–89 77–83 65–76
Ourense 76–60 79–55 75–88 74–79 77–72 79–72 69–71 81–71 74–54 79–82 81–65 68–76 79–85 71–76 62–58 82–81 72–77
Palma 92–82 97–83 96–86 84–72 85–82 94–79 63–86 86–73 80–69 95–107 79–72 77–79 67–75 70–63 62–57 101–89 69–83
Huesca 77–67 77–60 65–86 83–76 61–68 75–84 73–71 73–80 102–105 81–92 82–67 63–76 62–75 79–81 61–68 78–76 77–70
Palencia 77–85 89–74 97–89 88–77 87–84 89–77 67–69 79–75 94–61 83–77 78–79 77–69 92–83 82–94 65–93 79–78 72–70
GBC 71–65 81–70 80–65 76–65 66–61 75–70 87–81 86–68 83–64 65–70 78–73 69–58 73–69 69–54 78–66 83–81 87–78
Araberri 87–75 80–86 86–84 74–82 92–84 87–71 72–65 85–89 82–71 73–79 76–81 71–75 83–90 77–60 70–87 87–76 75–86
Burgos 81–88 91–69 83–92 87–64 89–75 100–89 85–77 86–89 69–67 79–60 85–66 86–78 97–71 85–78 97–84 105–81 106–83
Castelló 77–80 82–86 88–96 94–79 77–64 83–76 76–64 88–82 86–93 75–80 86–77 65–72 96–94 79–73 81–83 77–87 63–64
Oviedo 88–84 88–78 104–107 80–74 62–73 85–74 80–60 82–72 89–55 70–74 90–76 81–66 93–89 72–64 78–72 86–66 97–87

Eliminatorias polo ascenso[editar | editar a fonte]

Trala tempada regular disputáronse as eliminatorias polo ascenso, nas que competiron os equipos que remataron entre a 2ª e a 9ª posición da táboa. O Unión Financiera Baloncesto Oviedo foi o primeiro cabeza de serie tras gañar a Copa Princesa.

Cuartos de final Semifinal Final
                   
       
  4 - Unión Financiera Oviedo   3
  9 - Ourense Provincia Termal   1  
  4 - Unión Financiera Oviedo   1
    5 - Quesos Cerrato Palencia   3  
  5 - Quesos Cerrato Palencia   3
  6 - Leyma Coruña   2  
  5 - Quesos Cerrato Palencia   0
    3 - San Pablo Inmobiliaria Burgos   3
  2 - Cafés Candelas Breogán   3
  8 - Palma Air Europa   2  
  2 - Cafés Candelas Breogán   0
    3 - San Pablo Inmobiliaria Burgos   3  
  3 - San Pablo Inmobiliaria Burgos   3
  7 - Club Melilla Baloncesto   0  


Cuartos de final[editar | editar a fonte]

Os cuartos de final dos playoffs da Liga LEB Ouro 2016-17 comezaron o 5 de maio de 2017, e remataron o 16 de maio de 2017. Esta rolda xogouse ó mellor de cinco partidos, e os gañadores pasaron ás semifinais dos playoffs.

Equipo 1 Agr. Equipo 2 Xogo 1 Xogo 2 Xogo 3 Xogo 4 Xogo 5
1 Unión Financiera Baloncesto Oviedo 3 – 1 Ourense Provincia Termal 85 – 92 78 – 60 73 – 39 74 – 66
2 Quesos Cerrato Palencia 3 – 2 Leyma Natura Básquet Coruña 84 – 88 92 – 80 94 – 104 106 – 101 83 – 77
3 Cafés Candelas Breogán 3 – 2 Palma Air Europa 77 – 65 94 – 99 58 – 64 100 – 90 73 – 71
4 San Pablo Inmobiliaria Burgos 3 – 0 Club Melilla Baloncesto 79 – 78 82 – 76 91 – 76
MVP dos Cuartos de final
Xornada Xogador Equipo Val.
1 Bosnia e Hercegovina Nemanja Mitrović Ourense Provincia Termal 28
2 España Carles Bivià Palma Air Europa 33
3 España Dani Rodríguez Quesos Cerrato Palencia 37
4 España Dani Rodríguez Quesos Cerrato Palencia 33
5 Flag of the United States.svg Thomas Bropleh Cafés Candelas Breogán 28

Semifinais[editar | editar a fonte]

A rolda de semifinais xogouse do 19 ó 28 de maio de 2017. Esta rolda disputouse ó mellor de 5 partidos. Os gañadores accederon á final do playoff polo ascenso.

Equipo 1 Agr. Equipo 2 Xogo 1 Xogo 2 Xogo 3 Xogo 4 Xogo 5
1 Unión Financiera Baloncesto Oviedo 1 – 3 Quesos Cerrato Palencia 74 – 76 74 – 68 70 – 81 71 – 86
2 Cafés Candelas Breogán 0 – 3 San Pablo Inmobiliaria Burgos 80 – 93 79 – 88 81 – 92
MVP das Semifinais
Xornada Xogador Equipo Val.
1 Flag of Serbia.svg Goran Huskić
Flag of the United States.svg Lamont Barnes
San Pablo Inmobiliaria Burgos
Quesos Cerrato Palencia
30
2 Flag of Serbia.svg Goran Huskić San Pablo Inmobiliaria Burgos 27
3 Flag of Serbia.svg Goran Huskić San Pablo Inmobiliaria Burgos 28
4 España Urko Otegui Quesos Cerrato Palencia 21

Final[editar | editar a fonte]

A final dos playoffs polo ascenso á Liga ACB xogouse do 2 ao 9 de xuño de 2017.

Equipo 1 Agr. Equipo 2 Xogo 1 Xogo 2 Xogo 3 Xogo 4 Xogo 5
1 Quesos Cerrato Palencia 0 – 3 San Pablo Inmobiliaria Burgos 79 – 80 82 – 90 85 – 86
MVP das Finais
Xornada Xogador Equipo Val.
1 Flag of Serbia.svg Goran Huskić San Pablo Inmobiliaria Burgos 24
2 Flag of Serbia.svg Goran Huskić San Pablo Inmobiliaria Burgos 31
3 España Edu Martínez San Pablo Inmobiliaria Burgos 23

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Outros artigos[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas[editar | editar a fonte]

Traído desde "https://gl.wikipedia.org/w/index.php?title=Liga_LEB_Ouro_2016-17&oldid=5206662"