Medalla de Galicia

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
(Redirixido desde "Medalla de Ouro de Galicia")
Medalla de Galicia
Medalla de Galiza.svg
Medalla de Galicia
Outorgada por a Xunta de Galicia Galicia
Tipo Recoñecemento
Graos Ouro, prata e bronce
Lema Aos bos e xenerosos
Elixibilidade Persoas ou institucións
Outorgada por Méritos ao servizo de Galiza.
Estadísticas
Establecida 1984
Primeira outorgada 1984

A Medalla de Galicia é unha distinción de honra que concede a Xunta de Galicia a persoas ou institucións polos seus méritos ao servizo de Galiza en calquera aspecto da realidade social, cultural ou económica.

Creadas en 1984 cun único distintivo de ouro, coñeceron un grande impulso cos sucesivos gobernos de Manuel Fraga. Se ben ata 1991 se outorgaran unicamente catro medallas, dúas delas a título póstumo, a partir desa data creáronse dous distintivos máis (prata e bronce) e chegaron a concederse ata 34 medallas por edición. Coa chegada ao goberno do bipartito liderado por Emilio Pérez Touriño reduciuse outra vez o número e a tipoloxía a unha soa, e de ouro.

Medallas de Ouro de Galicia[editar | editar a fonte]

Carlos Saúl Menem.
  • 1995. Juan Carlos Wasmosy
Universidade de Santiago de Compostela
Agrupación Táctica Galicia.
Museo de Pontevedra.
Julio María Sanguinetti.
Fernando Henrique Cardoso
Antonio María Rouco Varela.
  • 1999. Esperidião Amin Helou
Andrew Willoughby Ninian Bertie
Paulo Coelho
Miguel Ángel Rodríguez Echeverría
Ángelo Sodano.
Gustavo Noboa
Francisco Fernández del Riego
Eugenio Granell.
Francisco Álvarez Cascos
José Luis Meilán Gil.
  • 2004. Asociación de Víctimas del Terrorismo
Rodolfo Martín Villa
Alfonso Castro Beiras
Faro de Vigo
El Correo Gallego.
Santiago Rey Fernández-Latorre
Agustín Sixto Seco (póstuma).
Fernando González Laxe
Manuel Fraga Iribarne
Emilio Pérez Touriño.
Víctor Manuel Vázquez Portomeñe.[1][2]
Ángel Carracedo.
  • 2012.[3] Javier López López, Rodrigo Maseda Lozano e José Antonio Villamor Vázquez (policías nacionais, heroes do Orzán)
Milladoiro
Real Academia de Medicina e Cirurxía de Galicia.
Fundación Penzol
Organización Nacional de Ciegos Españoles.
Xosé Neira Vilas
Manuel Sánchez Salorio
Enrique Beotas
Basilio Losada
Manuel Gallego Jorreto
Francisco Leiro
Isabel Castelo d'Ortega
Aníbal Cavaco Silva
José Manuel Romay Beccaría

Medallas de Prata de Galicia[editar | editar a fonte]

José Luis Torrado, medalla de prata en 1998

Medallas de Bronce de Galicia[editar | editar a fonte]

  • 1991: Escurís, FINSA, Bartolomé Freire Lago, José María García-Lastra, José González Solla, Grupo de Empresas Campo, Inditex, José Manuel Pando, Luís Moya, Mariano Valle Rodríguez, José Luis Varela Iglesias e Josefina Vilas Raña.
  • 1992: Luís Ansorena, Rotilio Bermúdez, Club Gastronómico Rías Altas, Coral de Ruada, Fernando Fraga Rodríguez, Manuel Gómez Larrañeta, Manuel González González, Vicente Gradaille, Institución Benéfica Cottolengo do Parque Alegre, Jealsa, Jesús Montero Viña, Ricardo Portela (póstuma) e Fernando Seoane Rico.
  • 1993: Cociña Económica de Santiago de Compostela, Manuel Fontáns Baloira, Carlos Folgueira García, César Gallego Pita, Grupo Mareusa, Irmáns Misioneiros dos Enfermos Pobres, Valentín Leiro, Xosé Piñeiro Ares, Xosé Pumar Vázquez, José Antonio Rivera Casal, José Luís Sánchez-Agostino, José Carlos Valle Pérez e Daria Vilariño.
  • 1994: Asociación Galega de Produtores de Lousa, Asociación Téxtil de Galicia, Ramón Blanco Suárez, Luís Carballo, Castromil, Feiraco, David Fojo Salgueiro, Isidoro Guede, Ángel Hermida Seivane, Manuel Novoa Novoa (póstuma), Las Rías Gallegas (Miami), Pedro Rivas Prieto, Manuel Ruiz Falcó, Olegario de Saa e Geranio Torreiro.
  • 1995: Aleixandre Alves Chaves, Francisco Caravel, Comunidade Hispánica de Asistencia Social de Río de Xaneiro, Juan Díaz González, Luís César Dios, Belarmino Fernández Iglesias, Luís Fernández Somoza, Ruth Gómez Vázquez, Magdalena López Fernández, Armando Raposo, Antonio Rodríguez Freire, Plásticos Ferro, Enrique Suárez Noche, Daniel Turiel (póstuma) e Álvaro Vázquez Penedo.
  • 1996: Xosé María Ballesteros, Ramón Berdullas, Xan das Canicas (Francisco Calvo Guerra), Manuel Ceide, Cooperativa Jesús Nazareno, Cooperativa Vitivinícola do Ribeiro, Marcelino Couso, José María Díaz Fernández, Ramiro Cordejuela, Leonor Jácome, Darío Lamazares, Restaurante Cierto Blanco, Luís Rodríguez Vázquez (póstuma), Manuel Suárez Meijón e José María Vallejo.
  • 1997: Cooperativa Santa María dos Remedios, Cooperativa Virxe das Viñas, Enrique Cal Pardo, José Luís Guillín, Francisco Martínez Cortiña, Manuel Moreira Carrascal, María Neyra, Restaurante Loliña, Manuel Robla Riesco, José María Salgado López, Francisco Traspuesto, Maximino Viaño e Juan Zapata Cubeiro.
  • 1998: Genaro Arceo Román (póstuma), Wenceslao Cabezas, Pablo Díaz Novo, Antonio Domínguez Olano, Jesús Fernández Cobelo, Ramón Ferreiro Regos, María do Carmo Kruckenberg, José Limeres, Camilo Quelle, José Sanjurjo Lozano, Sociedade Protectora de Animais e Plantas de Santiago, José Isidro Teijeira Martínez, Mariano Tudela e Emilia Vázquez Cadahía.
  • 1999: Manuel Antas Fraga, Grupo Gastronómico Lareira, Eduardo Díaz Cabana, Andrés Díaz, Ovidio Fernández Ojea, Horacio Fernández Presa, Manuel Jamardo Casal, Albino Mallo, Julio Martínez González, Felisa Moreno, Ángel Padín Panizo, Moisés Rivera Casas, Ramiro Vieito Vilas e Manuel Vilariño.
  • 2000: Jesús Baamonde González, Jesús Barros, Carlos de Blas Armada, demetrio Díaz, Miguel González Aguiar, Cástor Lata, Francisco Lorenzo Mariño, José Manuel Pazos Pereira, Carmen Rodríguez-Losada, Ángel Rodríguez Vázquez, Benito Varela Castro, Ángel Vázquez Boedo e Ovidio Vidal.
  • 2001: Antón Abreu, Juan Alvite, José Calvo González, Delfina Cendón, Andrés Díaz de Rábago, Carlos Franjo, Celso González Gómez, Ernesto Lagarón Vidal, Manuel Mallo Mallo, Carlos Antonio Ortiz, Waltar Pena Mañana, Juana Permuy, Manuel Ríos Rial, José Rodríguez Rodríguez, Javier Seoane, Manuel Souto Rodríguez, José Manuel Torrente Pérez e Loida Zamuz.
  • 2002: Bautista Álvarez Rey, Armería Álvarez, Miguel Ángel Barral Varela (póstuma), José Blanco Pazos, Club Baloncesto Obradoiro, Elías Fernández Pato, Arturo González Gil, Manuel Muñiz, Juan Francisco Pita Porto, Félix Quintero, María del Carmen Quintero Corredoira, Francisco Xavier Rodríguez Fernández, Avelino Rodríguez García e Amelia Valiña.
  • 2003: Vicente Agulló Camba (póstuma), César Barciela González (póstuma), Antonio Novo Ferreiro (póstuma), José María Pazos Vidal (póstuma), Manuel Ferrol Fernández (póstuma), Gabriel Llamas Rábano, José Gómez Bao, Fernando Ríos Catoira, Fundación Galicia Emigración, Asilo Anexo Santovenia, Alfonso Vaquero, Ateneo Santa Cecilia, Dalmiro Blanco Lage, Manuel Cao Corral, Jesús Cea Seoane, Enrique García, José Luis Gómez Mosquera, Juan José Liñares, Ignacio Paz Bouza e Ramón de Vicente Vázquez, Juanjo Liñares.
  • 2004: José Alfonso Ferreira Antón, Maika Ferreira, Centro de Transfusión de Galicia, Radio Ecca, Luís Rial, Manuel Taboada (póstuma), Acolle, José María Ballester, Emilio Baños Santos, Jacinto Blanco Rivadulla, Carolina González Abad, Manuel Santiago Blanco (póstuma), Perfecto Marcote, Natividad Marcotegui, Ezequiel Pérez Montes, Emilio Pérez de Ágreda, Dolores Pita Lissarrague, Cecilio Tejedor, Rafael Tojo Sierra, Unión Protectora de Artesáns de Santiago de Compostela e José Luis Vázquez Vázquez.
  • 2005: Gerardo Arias González, Eugenio Basanta, Jorge Baliña, Luis Ignacio Boné, Cáritas Diocesana de Ourense, Manuel Fairén, Enrique Fernández Fernández, Estanislao Fernández de la Cigoña, Rafael Gil Malvido, Eduardo González Val (póstuma), Fogar de Ribadumia en Bos Aires, José Iglesias González, José Benito López Carballedo, María López Muradás, Juan Carlos del Real Gamundi (póstuma), Obdulia Rendo, Manuel Rodríguez Maneiro, María Teresa Rodríguez Rodríguez, Rogelio Ucha, Benito Vázquez García, José Luis Veiga Infante (póstuma) e Óscar Villar Díaz.

Notas[editar | editar a fonte]


Traído desde "https://gl.wikipedia.org/w/index.php?title=Medalla_de_Galicia&oldid=4608833"