Preferente Autonómica de Galicia 2010/11

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Saltar para a navegação Saltar para a pesquisa
Preferente Autonómica de Galicia
Tempada 2010–11
Ascendidos Betanzos
Dorneda
Lalín
Xuventú de Sanxenxo
Descendidos Lemos
Flavia
O Páramo
Outeiro de Rei
Noia
Castro
Porriño Industrial
Rápido Bahía
Xuventude de Cambados
Arenteiro
A Peroxa

A tempada 2010–11 da Preferente Autonómica de Galicia iniciouse o 29 de agosto de 2010 e finalizou o 22 de maio de 2011. Resultaron campións o Betanzos CF (Grupo norte) e o CD Lalín (Grupo sur).

No Grupo Norte, o Lemos e o Flavia víronse prexudicados polos descensos do Santa Comba e o Narón de Terceira División, descendendo a Primeira Autonómica. No Grupo Sur, o Porriño Industrial e o Rápido Bahía víronse prexudicado polos descensos do Pontevedra B e o Portonovo de Terceira División, descendendo a Primeira Autonómica.

Equipos e estadios[editar | editar a fonte]

Preferente Norte[editar | editar a fonte]

Club Localidade Estadio
Bertamiráns Bertamiráns (Ames) As Pateiras
Betanzos Betanzos García Irmáns
Boiro Boiro Barraña
Castro Castro de Ribeiras de Lea (Castro de Rei) Novo Municipal
Campus Stellae Santiago de Compostela San Lázaro
Dorneda Dorneda (Oleiros) O Condús
Dubra Bembibre (Val do Dubra) O Faxón
Flavia Padrón O Souto
Foz Foz José Martínez Otero
Galicia de Mugardos Meá (Mugardos) A Pedreira
Grixoa Grixoa (Santiago de Compostela) Augas Santas
Laracha A Laracha Municipal de Laracha
Lemos Monforte de Lemos Luís Bodegas
Noia Noia San Lázaro
Outeiro de Rei Outeiro de Rei Municipal
O Páramo O Páramo As Rapadas
Santiago de Compostela Santiago de Compostela San Lázaro
Soneira Vimianzo Municipal
O Val O Val (Narón) Sinde
Viveiro Viveiro Cantarrana
Xove Lago Xove Municipal de Xove

Preferente Sur[editar | editar a fonte]

Club Localidade Estadio
Arenteiro O Carballiño Espiñedo
Arousa Vilagarcía de Arousa A Lomba
Atios Atios (O Porriño) O Carballo
Barbadás Barbadás Os Carrís
Céltiga A Illa de Arousa Salvador Otero
Choco Redondela Santa Mariña
Cruceiro do Hío O Hío (Cangas) Javier Guimeráns
Gran Peña Lavadores (Vigo) Barreiro
Lalín Lalín Manuel Anxo Cortizo
Marín Marín San Pedro
Nigrán Nigrán Condomínguez
Ourense B Ourense O Couto
A Peroxa A Peroxa O Marco
Pontellas Pontellas (O Porriño) San Campio
Porriño Industrial O Porriño O Lourambal
Rápido Bahía Aldán (Cangas) San Amaro
Ribadumia Ribadumia A Senra
Xuventude de Cambados Vilariño (Cambados) Burgáns
Xuventú de Sanxenxo Sanxenxo O Rebel
Verín Verín Xosé Argiz

Clasificación final[editar | editar a fonte]

Clave de cores na táboa da liga:
Ascenso directo a Terceira División
Promoción de ascenso
Descenso directo a Primeira Autonómica

Grupo Norte[editar | editar a fonte]

Pos
Equipo
X
G
E
P
GF
GC
DG
Pts
1 Betanzos 40 27 7 6 71 34 +37 88
2 Dorneda 40 25 7 8 63 28 +35 82
3 Boiro 40 23 12 5 81 27 +54 81
4 O Val 40 22 13 5 64 42 +22 79
5 Xove Lago 40 18 13 9 49 33 +16 67
6 Soneira 40 15 17 8 53 45 +8 62
7 Santiago de Compostela 40 18 7 15 60 58 +2 61
8 Campus Stellae 40 16 11 13 51 48 +3 59
9 Grixoa 40 16 9 15 53 44 +9 57
10 Laracha 40 14 10 16 57 50 +7 52
11 Foz 40 14 8 18 51 56 −5 50
12 Dubra 40 12 14 14 48 45 +3 50
13 Galicia de Mugardos 40 11 15 14 44 50 −6 48
14 Viveiro 40 10 18 12 42 51 −9 48
15 Bertamiráns 40 12 10 18 42 48 −6 46
16 Lemos 40 13 6 21 50 82 −32 45
17 Flavia 40 11 11 18 46 60 −14 44
18 O Páramo 40 10 13 17 42 60 −18 43
19 Outeiro de Rei 40 8 9 23 34 56 −22 33
20 Noia 40 6 13 21 35 63 −28 31
21 Castro 40 5 5 30 36 82 −46 20

Grupo Sur[editar | editar a fonte]

Pos
Equipo
X
G
E
P
GF
GC
DG
Pts
1 Lalín 38 23 6 9 76 45 +31 75
2 Xuventude Sanxenxo  38 21 9 8 70 40 +30 72
3 Barbadás 38 19 7 12 53 44 +9 64
4 Verín 38 19 6 13 50 38 +12 63
5 Céltiga 38 16 14 8 51 44 +7 62
6 Nigrán 38 18 8 12 65 46 +19 62
7 Pontellas 38 15 16 7 59 37 +22 61
8 Cruceiro do Hío 38 15 11 12 49 41 +8 56
9 Choco 38 15 9 14 49 45 +4 54
10 Gran Peña 38 15 8 15 55 49 +6 53
11 Marín 38 14 11 13 50 47 +3 53
12 Arousa 38 15 8 15 58 50 +8 53
13 Ourense B 38 14 10 14 47 50 −3 52
14 Ribadumia 38 15 6 17 57 47 +10 51
15 Atios 38 13 12 13 48 43 +5 51
16 Porriño Industrial 38 13 12 13 42 41 +1 51
17 Rápido Bahía 38 14 7 17 38 55 −17 49
18 Xuventude de Cambados 38 12 10 16 48 54 −6 46
19 Arenteiro 38 6 3 29 30 78 −48 21
20 A Peroxa 38 0 3 35 21 122 −101 3

Promoción de ascenso[editar | editar a fonte]

O campión da promoción, o Boiro, non ascendeu a Terceira División porque non se produciron os ascensos a Segunda División B necesarios.

Posibles ascensos (Terceiros):
Boiro 1−0 Barbadás
Barbadás 3−3 Boiro Total: 3−4

Goleadores[editar | editar a fonte]

Posto Xogador Club Goles Grupo
1 Galicia Changui Boiro
28
Norte
2 Galicia Félix Rial Gran Peña
22
Sur
3 Flag of Portugal.svg David Soares Lalín
21
Sur
4 Galicia Diego Silva Nigrán
20
Sur
5 Galicia Raúl Carracelas Cruceiro do Hío
19
Sur
Galicia Erny Xove Lago 19 Norte
7 Galicia Diego Blanco Xuventude Sanxenxo
18
Sur

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas[editar | editar a fonte]

Traído desde "https://gl.wikipedia.org/w/index.php?title=Preferente_Autonómica_de_Galicia_2010/11&oldid=4526327"